Bursa Masaj Ve Terapi

Son otuz yıllık dönemde, batıda giderek daha büyük önem kazanan ve çeşitlenerek yayılan geleneksel Çin masajı “Shiatsu” (parmak basıncı) ve akupunktur en çok gelişen ve yaygınlaşan teknikleri olmuştur. Uzakdoğu menşeli masaj teknikleri; vücudun enerji deposunun dengede kalabilmesini sağladıkları gibi, kendine has şifa gücünü ve savunma mekanizmasını da güçlendirir. Bu metotların temel tezi; vücudumuzdaki yaşam enerjisinin, meridyenler adı verilen özel güzergahlardan aktığıdır. Meridyenlerden birinde enerji akımı kesintiye uğrar ise, buna bağlı organ do doğru işlev yapamaz ve bu kişi kendini rahatsız hisseder. Shiatsu veya akupres bu noktaları basınç ile etkilemenin tekniğini gösterir.
Vücudumuzdaki kaslar kemiklerden kemiklere uzanırken, yüz kasları bedenin diğer kasları gibi kendini destekleyemez. Bu nedenle yüze “ağır” masajlar yapılamaz, çünkü beklenenin tam tersi bir etki meydana getirir. Kaslar bir uçları ile yüz ve kafa iskeletini yapan kemik ve kıkırdaklara, diğer uçları ile de deriye tutunurlar. Ağız, yüz ve burnun etrafında yer alan bu kaslar, yüze ifadesini vermekle birlikte, bu doğal deliklerin kapatılıp genişletilmesinde de rol oynarlar. Örneğin; burun deliklerini komprese eden ve genişleten M. Nosalis kaslarıdır. Kasların, dinlenme anında bile kasılma durumunda olmasına “TONUS” diyoruz. Hafif masajın tonus düzenleyici etkisi, kas iğcikleri ve kan dolaşımı yoluyla olur. Masajın; birincil ve ikincil olmak üzere iki çeşit etkisi vardır. Birincil etki hemen ortaya çıkarken, ikincil etki zaman içinde kendini gösterir.
Kon dolaşımını Hücresel düzeyde beslenmeyi Atık maddelerin uzaklaştırılması, ödemin azaltılması ve mikro travmaların onarımını sağlar. Masaj yapılmayacak durumlar nelerdir? Sayısız yararları olan masajın yapılamayacağı durumlar da vardır. Bunun için bir de madalyonun ters yüzüne bakmak gerekir. “Masaj yapılamayacak durumlar acaba nelerdir?” diye soracak olanlara bu koşulları bir bir sıralayalım. Doktorun izin vermediği durumlarda Enfeksiyon kapmış bölge ve çevresine Şüpheli kırık çıkık, yara ve yanık olan bölgelere Tanı konulmamış şişliklere Varislere Deride kızarıklık olduğunda Ödem, zorlama ve incinme durumlarında Şeker ve böbrek hastalarına

Günümüzün hızlı temposunda çoğu zaman unuttuğumuz bu şifalı dokunuş, aslında güçlü bir iyileştiricidir. 1- Stres hormonlarını azaltır. 2- Depresyonu yatıştırır. 3- Bağışıklık sistemini güçlendirir. 4- Ağrıları azaltmaya yardıma olur. Masaj şekilleri çok çeşitlidir. Klasik masajdan lenf drenajına, bağ dokusu masajından şiatsuyo, isveç masajından ritmik masaja kadar geniş bir yelpazeye uzanır. Her bir masajın şekli, özel bir tekniğe ve etkiye sahiptir. Buradaki önemli nokta ise; masajın süreç olarak ilk yarısında dinlendirici, ikinci yansında ise canlandırıcı bir etkiye dönüşmesidir. Masajda kesintisiz gerçekleşen ritmik el hareketleri sayesinde rahatlama sağlanarak gerginlik giderilir. Fiziksel olarak; lenfatik ve endokrin sistem, solunum, sinir, dolaşım, iskelet, sindirim ve bağışıklık sistemine olumlu yönde etki eder.